R2016-38.400-7-F-1010-TR - Raltron
Manufacturer Part Number:R2016-38.400-7-F-1010-TR
Manufacturer:Raltron
Part of Description:CRYSTAL 38.4000MHZ 7PF SMD
TypeDescription
SeriesR2016
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency38.4 MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)