R1612-27.000-8-F-1530-TR - Raltron
Manufacturer Part Number:R1612-27.000-8-F-1530-TR
Manufacturer:Raltron
Part of Description:CRYSTAL 27.0000MHZ 8PF SMD
TypeDescription
SeriesR1612
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency27 MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.063" L x 0.049" W (1.60mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)