FC3VREEGM40.0-T3 - Fox Electronics
Manufacturer Part Number:FC3VREEGM40.0-T3
Manufacturer:Fox Electronics
Part of Description:CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
TypeDescription
SeriesFC3VR
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency40 MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)