FK135EIVM0.032768-T3 - Fox Electronics
Manufacturer Part Number:FK135EIVM0.032768-T3
Manufacturer:Fox Electronics
Part of Description:CRYSTAL 32.768KHZ 7PF SMT
TypeDescription
SeriesK135
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency32.768 kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 kOhms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)