SM8S40ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SM8S40ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:40V 6600W PACKAGE DO-218AB TVS
TypeDescription
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)102A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)