MXPLAD15KP40CA - Roving Networks / Microchip Technology
Manufacturer Part Number:MXPLAD15KP40CA
Manufacturer:Roving Networks / Microchip Technology
Part of Description:TVS DIODE 40V 64.5V PLAD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:121 In Stock
TypeDescription
SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
PackageBulk
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)234A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)