PE-0603CD180JTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-0603CD180JTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM
TypeDescription
Series0603CD
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance18 nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)700 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170mOhm Max
Q @ Freq35 @ 180MHz
Frequency - Self Resonant3.1GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250 MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)