PF0560.252NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PF0560.252NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 2.5UH 6.1A 10.5 MOHM
TypeDescription
SeriesPF0560NL
PackageTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.5 µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)6.1 A
Current - Saturation (Isat)7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3096
Minimum: 1
Related PulseLarsen Antenna Components
74437356015 Würth Elektronik Midcom
FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.3 MOHM...