PE-0402CD101GTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-0402CD101GTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 100NH 100MA 2.6 OHM
TypeDescription
Series0402CD
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100 nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)100 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6Ohm
Q @ Freq16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.62GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250 MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)