PF0581.823NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PF0581.823NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 82UH 850MA 262 MOHM
TypeDescription
SeriesPF0581NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82 µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)850 mA
Current - Saturation (Isat)850mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)262mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Height - Seated (Max)0.174" (4.42mm)