PF0580.103NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PF0580.103NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 10UH 1.1A 132 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPF0580NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10 µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)1.1 A
Current - Saturation (Isat)1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)132mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.137" (3.48mm)