PE-0805CM121GTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-0805CM121GTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 120NH 400MA 510 MOHM
TypeDescription
Series8050CD
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance120 nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)400 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)510mOhm Max
Q @ Freq45 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test150 MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)