PM4342.561NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PM4342.561NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 560NH 25A 1.8MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPM4342.XXXNLT
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Material - Core-
Inductance560 nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)25 A
Current - Saturation (Isat)40A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8mOhm Max
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)