PA4308.274NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PA4308.274NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 270UH 800MA 2.995 OHM
TypeDescription
SeriesPA4308.XXXNL
Material - Core-
Inductance270 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)800 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.995Ohm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)