PM5430.682NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PM5430.682NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:IND COMP AECQ 4030 6.8UH 3.9A
TypeDescription
SeriesPM5430.XXXNLT
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance6.8 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.9 A
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)74.1mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant29MHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)