P1252.332NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:P1252.332NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 3.3UH 10A 8.6 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesP1252NL
PackageTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)10 A
Current - Saturation (Isat)17A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.6mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.49mm)