PM2202.122NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PM2202.122NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 1.2UH 9.4A 16.3 MOHM
TypeDescription
SeriesPM2202.XXXNLT
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance1.2 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)9.4 A
Current - Saturation (Isat)14A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)