PF0601.473NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PF0601.473NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 47UH 500MA 515 MOHM
TypeDescription
SeriesPF0601NL
PackageTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)500 mA
Current - Saturation (Isat)500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)515mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant14MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)