PA3288.301HL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PA3288.301HL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 300NH 64A 0.29 MOHM
TypeDescription
SeriesPA3288.XXXHL
PackageTray
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance300 nH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)64 A
Current - Saturation (Isat)34A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.29mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.362" L x 0.244" W (9.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)