PF0504.122NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PF0504.122NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 1.2UH 17.7A 2.6 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:736 In Stock
TypeDescription
SeriesPF0504NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)17.7 A
Current - Saturation (Isat)48A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test-
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)