P1171.473NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:P1171.473NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 47UH 2.2A 100 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesP1171NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.2 A
Current - Saturation (Isat)2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant9MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)