P1173.153NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:P1173.153NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 15UH 4.1A 35.4 MOHM
TypeDescription
SeriesP1173NL
PackageTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance15 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.1 A
Current - Saturation (Isat)4.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35.4mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)