PG0087.683NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0087.683NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 68UH 430MA 710 MOHM
TypeDescription
SeriesPG0087NL
PackageTray
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance68 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)430 mA
Current - Saturation (Isat)430mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)710mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)