PE-0805CD152KTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-0805CD152KTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 1.5UH 100MA 5 OHM SMD
TypeDescription
Series0805CD
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1.5 µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)100 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5Ohm Max
Q @ Freq20 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25 MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)