PA4548.103NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PA4548.103NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 10UH 2.7A 101 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPA4548.XXXNLT
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance10 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.7 A
Current - Saturation (Isat)4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)101mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)