PF0581.563NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PF0581.563NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 56UH 1A 199 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPF0581NL
PackageTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance56 µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1 A
Current - Saturation (Isat)1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)199mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Height - Seated (Max)0.174" (4.42mm)