PE-1008CM152JTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-1008CM152JTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 1.5UH 150MA 4 OHM SMD
TypeDescription
Series1008CM
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1.5 µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)150 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4Ohm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test10 MHz
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)