PE-1008CD471GTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-1008CD471GTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 470NH 420MA 1.19 OHM
TypeDescription
Series1008CD
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance470 nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)420 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.19Ohm Max
Q @ Freq45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant450MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25 MHz
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)