PG0255.222NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0255.222NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 2.2UH 13A 7 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPG0255NL
PackageTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2 µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)13 A
Current - Saturation (Isat)20A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)