PA1294.450NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PA1294.450NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 450NH 73A 0.48 MOHM
TypeDescription
SeriesPA1294NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypePlanar
Material - Core-
Inductance450 nH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)73 A
Current - Saturation (Isat)95A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.48mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.37mm)