PG0936.162NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0936.162NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 1.6UH 31A 1.5 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPG0936NL
PackageTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.6 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)31 A
Current - Saturation (Isat)36A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)