PE-1008CD151GTT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-1008CD151GTT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 150NH 580MA 160 MOHM
TypeDescription
Series1008CD
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance150 nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)580 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160mOhm Max
Q @ Freq45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant625MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25 MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)