PE-53821SNL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-53821SNL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 78UH 820MA 300 MOHM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance78 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)820 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.570" L x 0.565" W (14.48mm x 14.35mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)