PG0255.401NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0255.401NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 400NH 29A 1.15 MOHM
TypeDescription
SeriesPG0255NL
Material - Core-
Inductance400 nH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)29 A
Current - Saturation (Isat)29A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)