PG0702.301NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0702.301NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 300NH 42.5A 0.68 MOHM
TypeDescription
SeriesPG0702NL
Material - Core-
Inductance300 nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)42.5 A
Current - Saturation (Isat)42.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.68mOhm
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)