P1167.362NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:P1167.362NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 3.6UH 3.1A 20 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesP1167NL
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.6 µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)3.1 A
Current - Saturation (Isat)3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)