PG0936.681NL - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0936.681NL
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 680NH 40A 0.87 MOHM
TypeDescription
SeriesPG0936NL
PackageTray
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance680 nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)40 A
Current - Saturation (Isat)62A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.87mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)