P1174.684NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:P1174.684NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 680UH 100MA 2.65 OHM
TypeDescription
SeriesP1174NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance680 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)100 mA
Current - Saturation (Isat)100mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.65Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.6MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.265" L x 0.175" W (6.73mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)