P1170.823NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:P1170.823NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 82UH 1.7A 158 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesP1170NL
PackageTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance82 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.7 A
Current - Saturation (Isat)1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)158mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.3MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)