PG0936.253NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PG0936.253NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 25UH 7A 19.4 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPG0936NL
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance25 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)7 A
Current - Saturation (Isat)9.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19.4mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)