PA4344.561ANLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PA4344.561ANLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 560NH 56A 0.97 MOHM
TypeDescription
SeriesPA4344.XXXANLT
PackageTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance560 nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)56 A
Current - Saturation (Isat)80A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.97mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)