C1210X102M4HAC7800 - KEMET
Manufacturer Part Number:C1210X102M4HAC7800
Manufacturer:KEMET
Part of Description:CAP CER 1210 1NF 16V ULTRA STABL
TypeDescription
SeriesSMD Comm X8R HT150C Flex
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1000 pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings-
ApplicationsBoardflex Sensitive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (0.98mm)