VJ0805D331FLAAR - Vishay / Vitramon
Manufacturer Part Number:VJ0805D331FLAAR
Manufacturer:Vishay / Vitramon
Part of Description:CAP CER 330PF 50V NP0 0805
TypeDescription
SeriesVJ HIFREQ
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance330 pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)