CDR31BX272BKWSAT - Vishay / Vitramon
Manufacturer Part Number:CDR31BX272BKWSAT
Manufacturer:Vishay / Vitramon
Part of Description:CAP CER 2700PF 100V BX 0805
TypeDescription
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance2700 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsHigh Reliability
Failure RateS (0.001%)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)