22203C226MAT2A - Elco (AVX)
Manufacturer Part Number:22203C226MAT2A
Manufacturer:Elco (AVX)
Part of Description:CAP CER 22UF 25V X7R 2220
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance22 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.197" W (5.72mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.28mm)