MA1206XR154J160 - Meritek
Manufacturer Part Number:MA1206XR154J160
Manufacturer:Meritek
Part of Description:CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
TypeDescription
SeriesMA
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.15 µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)