C0402C100G5HACAUTO - KEMET
Manufacturer Part Number:C0402C100G5HACAUTO
Manufacturer:KEMET
Part of Description:CAP CER 0402 10PF 50V ULTRA STAB
TypeDescription
SeriesSMD Auto X8R HT150C
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance10 pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesLow ESL, High Temperature
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)