CHV1206N500103JXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1206N500103JXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
TypeDescription
SeriesCHV
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance10000 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)