CHV1812N1K0562JCT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1812N1K0562JCT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 5600PF 1KV C0G/NP0 1812
Part StatusActive
Capacitance5600 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)