GMC04CG1R0B200NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC04CG1R0B200NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 1PF 200V C0G/NP0 0402
TypeDescription
SeriesGMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1 pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)